Depilacja laserowa & klasyczne metody depilacji

Zastosowanie depilacji laserowej jest bardzo popularne – szczególnie w kontrze do klasycznych metod depilacji. Wiele problemów związanych z klasyczną depilacją jak choćby zapalenie mieszków włosowych, podrażnienia oraz brak pełnego pokrycia danej okolicy przyczynia się do wzrostu popularności nowoczesnych technologii usuwania niepożądanego owłosienia.

Współcześnie odstępne technologie, o jakie oparta jest depilacja laserowa pozwalają na nie tylko bezbolesne, ale i trwałe usuwanie niepożądanego owłosienia. Metoda ta skutecznie usuwa również wrastające włoski oraz inne nieprawidłowości związane z klasycznymi technikami usuwania owłosienia.

Na czym polega depilacja laserowa?

Zasada działania depilacji laserowej jest bardzo prosta. Polega ona przede wszystkim na usuwaniu komórek macierzystych mieszków włosowych za pomocą światła laserowego, które powoduje podniesienie temperatury komórek i w efekcie ich eliminację. Komórki mieszków włosowych zawierają duże ilości melaniny, która doskonale pochłania promieniowanie laserowe – ulegają one silnemu podgrzaniu i ablacji. Z racji tego, że to melanina stanowi główny czynnik wiążący promieniowanie laserowe, to wszelkie zabiegi związane ze zmianą jej zawartości – opalanie lub chodzenie do solarium są przeciwskazane w okresie okołozabiegowym.

Po wykonaniu zabiegu owłosienie odrasta – jest ono jednak słabsze oraz coraz delikatniejsze. Po wykonaniu wymaganych 4-6 powtórzeń dochodzi do całkowitego i nieodwracalnego zahamowaniu rozwoju owłosienia, co gwarantuje trwałe efekty wizualne depilacji. Nowoczesne technologie – jak choćby inteligentny laser do depilacji Vectus dzięki możliwościom aktywnych pomiarów stężenia melaniny w skórze dostosowują idealnie moc urządzenia, co gwarantuje uzyskiwane efekty oraz chroni skórę przed poparzeniem. Kolejną kwestią istotną w tym przypadku jest fakt, iż depilacja laserowa przy wykorzystaniu urządzenia Palomar Vectus jest dostępna dla osób o jasnej karnacji – co nie było możliwe w przypadku starszych technologii depilacji laserowej.

Depilacja laserowa – przeciwskazania

W przypadku depilacji laserowej powinniśmy zwrócić uwagę na przeciwskazania do wykonania zabiegu. Jeśli zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowanego specjalistę, to nie musimy się niczego obawiać – przeprowadzi on z nami bardzo dokładny wywiad dotyczący chorób, przyjmowanych leków oraz innych czynników, które mogłyby dyskwalifikować z wykonanego zabiegu. Warto również dokładnie zapoznać się z okresami karencji dotyczącymi opalania – warto przez okres około 4 tygodnie przed zabiegiem nie opalać się. Zrozumiałe jest więc to, dlaczego najczęściej depilacja laserowa jest wykonywana zimą.

Do typowych przeciwskazań należy zaliczyć:

  • aktywne infekcje skóry,

  • trądzik,

  • atopowe zapalenie skóry,

  • rumień, wyprysk,

  • zaburzenia hormonalne – m.in. niedoczynność i nadczynność tarczycy,

  • czerniaka i raka skóry,

  • choroby nowotworowe w wywiadzie,

  • ciążę i karmienie piersią.

Warto pamiętać o tym, że depilacja laserowa przeciwskazana jest dla osób stosujących leki przeciwtrądzikowe – takie jak retinoidy oraz preparaty witaminy A. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania wszelkich preparatów światłouczulających.

Jak wygląda zabieg depilacji?

Nie ma specjalnych różnic w tym, czy wykonywana jest depilacja laserowa pach, czy też jakichkolwiek innych okolic. Nowoczesne urządzenia do depilacji wykorzystują specjalistyczne sondy różnej wielkości, które pozwalają na szybką depilację okolic twarzy, jak również pleców, ud, czy okolic bikini. Każdorazowo depilacja pleców będzie trwała mniej więcej tyle, co depilacja laserowa bikini – nie musimy się więc nastawiać na długi czas trwania procedury.

Wielu potencjalnych użytkowników zastanawia się nad tym, czy depilacja laserowa boli. Nowoczesne technologie – jak wyżej wspominany Vectus, wykorzystują aktywne systemy oparte o szkło szafirowe, co znacząco ogranicza nieprzyjemne dolegliwości, a aktywne dozowanie energii świetlnej w oparciu o zawartość melaniny ogranicza nagrzewanie się skóry oraz ryzyko wystąpienia powikłań miejscowych.

Jak wygląda pielęgnacja po zabiegu?

Przy uwzględnieniu faktu, że konieczne będzie wykonanie od 4 do 6 zabiegów, warto dowiedzieć się jak powinna wyglądać pielęgnacja przed i po zabiegu depilacji laserowej. Osoba poddająca się tego rodzaju procedurom powinna bezwzględnie unikać naświetlania skóry promieniowaniem UV – zima jest więc idealnym okresem na wykonanie depilacji laserowej każdej okolicy.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że nadmierna ekspozycja na ciepło (sauny, jacuzzi, gorące kąpiele) może doprowadzić do nasilenia odczynów miejscowych – w okresie poprzedzającym bezpośrednio zabieg i przez tydzień po nim powinno się unikać takowych czynników. Można bez problemu stosować delikatne kremy do pielęgnacji okolic poddawanych naświetlaniu – powinny to być przede wszystkim preparaty o działaniu nawilżającym.

Optymalne przygotowanie się do zabiegu, jak również przestrzeganie zaleceń bezpośrednio po nim powinno sprawić, że depilacja laserowa zagwarantuje pełną skuteczność. Przestrzeganie zaleceń pozwoli również wyeliminować najczęściej występujące powikłania miejscowe: podrażnienia, przebarwienia, obrzęk oraz ograniczy ryzyko ewentualnych poparzeń skóry powiedziała Natalia Munda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

Ryzyko oparzenia oceniane jest na mniej niż 1% – szczególnie niskie pozostaje przy zastosowaniu technologii laserowej Vectus. Depilacja laserowa w oparciu o technologie firmy Palomar Medical Technologies cechuje się również wyższym komfortem i lepszą tolerancją przez pacjentki – w porównaniu do klasycznych technik depilacji laserowej oraz innych metod usuwania owłosienia.

Ile razy trzeba powtarzać zabieg?

Standardowy schemat powtarzania zabiegów depilacji laserowej obejmuje od 4 do 6 zabiegów. Wykonywane są one w odstępach 6-10 tygodni. Bezpośrednio przed zabiegiem należy wydepilować okolicę poddawaną naświetlaniu. Pierwsze efekty powinniśmy zauważyć już po pierwszym naświetlaniu – ulegną one utrwaleniu w ciągu kolejnych 3-5 powtórzeń.

Nowoczesna depilacja laserowa jest najskuteczniejszą, najbezpieczniejszą i najbardziej trwałą metodą usuwania niepożądanego owłosienia. Nadaje się ona do pleców, pach, okolic bikini, rąk oraz bez problemu może być zastosowana na twarzy. Jest to najlepsze rozwiązanie wśród wszelkich metod depilacji wykorzystywanych przez kosmetologów i lekarzy medycyny estetycznej.

Dodaj komentarz