Dieta wzbogacona o raw food. O co w tym chodzi?

Istnieją różne diety, których głównym celem jest poprawa zdrowia i samopoczucia. Niektóre z nich są bardziej restrykcyjne, a inne mniej. Do pierwszej kategorii bez wątpienia należy dieta raw food, polegająca na spożywaniu wyłącznie surowych produktów. Niektórzy decydują się na jedzenie tylko artykułów niepoddanych obróbce, ale są także osoby, które częściowo przechodzą na tę dietę. W tym tekście wyjaśniamy, na czym polega dieta raw food.

Wybieranie surowych produktów jest bardzo naturalne, ale przeciwnicy tej diety dostrzegają związane z nią wady. Okazuje się bowiem, że nie dostarcza ona do organizmu wielu cennych witamin i minerałów. Z tego powodu należy je uzupełniać za pomocą suplementów, aby nie spowodować schorzeń czy różnych dolegliwości. Dieta raw food dopuszcza jedzenie wyłącznie surowych artykułów spożywczych, czyli takich, które nie są przygotowywane w temperaturze przekraczającej 42 stopnie Celsjusza. Powyżej tej granicy białka znajdujące się w pożywieniu ulegają zmianie, co prowadzi do utraty niektórych wartości odżywczych. Aby je zachować, zwolennicy tej diety rezygnują ze spożywania produktów poddawanych obróbce termicznej.

Co można jeść na surowej diecie?

Podstawę surowej diety stanowią oczywiście owoce oraz warzywa. Dobrym wyborem okazują się również grzyby, orzechy, ziarna, a także namoczone nasiona roślin strączkowych. Pracownik sklepu oferującego zdrową żywność Batom wymienia kolejne dozwolone produkty: „Dieta raw food często składa się z napojów roślinnych, surowego masła orzechowego, tłoczonych na zimno olejów roślinnych oraz wodorostów. Niektórzy decydują się nawet na spożywanie surowych jajek, mięsa i ryb. Jedzenie niepoddanych obróbce termicznej artykułów może być łączone z innymi rodzajami diety. Można całkowicie wyeliminować z jadłospisu przetwarzane produkty lub tylko ograniczyć ich spożywanie”.

Przebywając na diecie raw food należy zrezygnować z gotowanych produktów jak np. owoce, warzywa, mięsa czy produkty zbożowe. Należą do nich przede wszystkim makarony, kasze, chleby oraz mąki. Z jadłospisu trzeba wyeliminować także rafinowane oleje, pasteryzowane soki i wszystkie produkty smażone oraz pieczone. Na surowej diecie nie spożywa się także kawy, herbaty i alkoholi.

Jakie efekty daje diera raw food?

Zwolennicy diety raw food uważają, że ma ona wiele zalet. Przyczynia się do poprawy zdrowia i samopoczucia, ponieważ do organizmu nie są dostarczane tłuste, ciężkostrawne potrawy. Żywność surowa raw wspomaga również odchudzanie, łagodzi stany zapalne, a także obniża ciśnienie krwi. Podczas jej spożywania niekiedy możliwe jest odstawienie przyjmowanych do tej pory leków, ponieważ tak znacząco poprawia się stan zdrowia. Przed jej wprowadzeniem warto jednak skonsultować się z lekarzem, gdyż dieta nie jest wskazana dla wszystkich. Jedzenie wyłącznie surowej żywności sprawia, że w organizmie może brakować niektórych składników odżywczych. Następuje m.in. deficyt witaminy B12, witaminy D, cynku, żelaza oraz wapnia. Wszelkie niedobory powinny być uzupełniane odpowiednimi suplementami.

Dodaj komentarz