Jak działa kolagen na stawy?

Kolagen to bardzo ważny składnik w naszym organizmie. Nie tylko dla zachowania urody, ale przede wszystkim dla zachowania sprawności stawów, ponieważ kolagen jest budulcem tkanki łącznej. Niestety u osób po 25 roku życia produkcja kolagenu się stopniowo zmniejsza, dlatego też dla zachowania sprawności przyda się odpowiedni kolagen na stawy lub też jego źródło w pokarmach.

Co zawiera kolagen?

Mówiąc w uproszczeniu kolagen to białko, z którego jest zbudowana tkanka łączna w ludzkim ciele. Ogólnie wyróżnia się aż 8 typów białka kolagenowego. Przy czym dla zdrowych stawów najważniejszy jest kolagen typu II, ponieważ występuje on np. w chrząstkach. Kolagen zawiera też duże ilości proliny i glicyny. Tkanka ta ma bardzo dużą odporność na rozciąganie, a więc wchodzi w skład nie tylko ścięgien czy więzadeł, ale też skóry czy rogówki oka. Jednak co ciekawe, aby kolagen w ogóle był produkowany przez nasze ciało potrzebna jest witamina C.

Działanie kolagenu w organizmie

Kolagen jest niezbędny do prawidłowego działania stawów czy też wyglądu naszej skóry. Jednak, ponieważ zawiera składniki budulcowe stawy to:

– wpływa pozytywnie na ogólny stan stawów, nawet u osób w podeszłym wieku,

– podawany jest osobom z osteoporozą w celu wzmocnienia stawów i kości,

– podawany jest też przy zapaleniu stawów pomocniczo w leczeniu,

– podawany jest w leczeniu artretyzmu,

– może zmniejszać ból stawów spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi,

– poprawia gęstość i mineralizację kości,

– podawany jest po operacjach stawów w celu szybszej rekonwalescencji,

– podawany jest sportowcom w celu szybciej regeneracji po kontuzjach.

Oprócz tego poprawia ruchomość stawów nie tylko u ludzi, ale też u zwierząt. Na przykład bardzo często chore stawy mają owczarki niemieckie, którym u schyłku życia podaje się preparaty kolagenowe, aby mogły się nadal poruszać.

Jak wybrać najlepszy kolagen?

Kolagen na stawy można znaleźć zarówno w postaci tabletek, kapsułek, w formie sypkiej jak i napoi do picia. Jednakże najlepiej przyswajalna jest forma zhydrolizowana. Warto też pamiętać, że bez witaminy C kolagen nam nie pomoże. Preparat musi zawierać co najmniej 8 gram kolagenu i 60 mg witaminy C w porcji, aby faktycznie można było odczuć różnicę w ruchomości stawów czy też nawet w sprężystości skóry.

Dzięki zażywaniu kolagenu regularnie można nie tylko poprawić ruchomość stawów i pozbyć się bólu, ale co za tym idzie poprawić swój komfort życia. Niestety stawy ruchome tak jak inne części naszego ciała z wiekiem się zużywają, a bez odpowiednich odżywek jak minerały, witaminy czy kolagen ciało będzie w coraz gorszym stanie. Zwłaszcza osoby, które aktywnie uprawiają sport mogą szybciej zauważyć zużycie się stawów. Dlatego szczególnie one powinny oprócz napoi białkowych przyjmować także kolagen i zdrowo się odżywiać.

TOP 10 – najlepsze kolageny na stawy ranking

Dodaj komentarz