Labioplastyka – kiedy warto się na nią zdecydować?

Zabiegi ginekologii estetycznej nie są już tematem tabu i stają się coraz częściej wybierane przez kobiety, które czują dyskomfort z powodu niedoskonałości w miejscach intymnych. Jedną z najczęściej wykonywanych procedur jest labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych. Co warto o niej wiedzieć?

Co to jest labioplastyka?

Plastyka warg sromowych jest najczęściej wykonywaną na świecie procedurą ginekologii estetycznej. Jak wskazują badania, liczba zabiegów labioplastyki w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku wzrosła o 23% w stosunku do 2015 roku.

Labioplastyka to chirurgiczna operacja warg sromowych, polegająca na wycięciu nadmiaru tkanki i wymodelowaniu sromu. Wykonuje się ją najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W wyjątkowych sytuacjach stosuje się znieczulenie ogólne. Celem zabiegu jest poprawa funkcjonalności oraz wyglądu miejsc intymnych. Labioplastyka umożliwia zmniejszenie warg sromowych, wyrównanie ich asymetrii, zmianę kształtu oraz rekonstrukcję.

Plastyka warg sromowych – wskazania

Wskazaniem do korekty warg sromowych mogą być różnego rodzaju zaburzenia funkcjonalne, powodujące dyskomfort w życiu codziennym, względy estetyczne, a także zdrowotne, np.:

  • otarcia od bielizny, sprawiające ból i prowadzące do powstawania ran, a także infekcji intymnych,
  • ograniczenia podczas uprawiania sportów,
  • dyskomfort podczas stosunku płciowego,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zmiany po urazie krocza lub urazie poporodowym,
  • niezadowolenie z wyglądu swoich narządów płciowych.

Wargi sromowe, które stanowią problem, są zazwyczaj: zbyt duże (przerośnięte), wystające ponad wargi sromowe większe, asymetryczne bądź zdeformowane.

Czy labioplastyka jest bezpieczna?

Oprócz tradycyjnej metody skalpelem labioplastykę można wykonać za pomocą lasera lub radiofrekwencji. W związku z mniejszą inwazyjnością zabiegu coraz częściej pacjentkom klinik medycyny estetycznej rekomenduje się laserową plastykę sromu. Użycie lasera zmniejsza bowiem krwawienie okołooperacyjne oraz ryzyko powstania obrzęków i blizn pooperacyjnych.

Ważne, żeby na zabieg udać się do doświadczonego specjalisty ginekologii estetycznej, który wykona zabieg w pełni profesjonalnie. Wówczas zarówno chirurgiczna, jak i laserowa labioplastyka jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, obarczonym niskim odsetkiem powikłań. Najczęściej notowane skutki uboczne to m.in. miejscowy stan zapalny, rozejście się blizny, krwiak. Wynikają one najczęściej z nieodpowiedniego postępowania po zabiegu, niezgodnego z zaleceniami lekarza.

Dla uzyskania lepszych efektów plastykę warg sromowych łączy się często z dodatkowymi zabiegami ginekologii estetycznej, takimi jak zastosowanie wypełniacza (kwasu hialuronowego), który służy do: nawilżenia warg sromowych, skorygowania ich asymetrii, leczenia lipoatrofii intymnej (zanik tkanki). To doskonała metoda na walkę z oznakami starzenia się okolic intymnych.

Okres rekonwalescencji po labioplastyce trwa zazwyczaj kilkanaście dni. W ciągu miesiąca po operacji należy wstrzymać się od aktywności seksualnej i nie używać tamponów. Po sześciu tygodniach można wrócić już do pełnej aktywności fizycznej.

Efekty korekty warg sromowych

Budowa warg sromowych jest kwestią indywidualną i u każdej kobiety ta część ciała wygląda inaczej. Wiele kobiet nie jest jednak zadowolonych z estetyki tej części ciała, a labioplastyka pomaga to trwale skorygować. Ostateczne efekty zabiegu można zauważyć po około 3 miesiącach od zabiegu, gdy dojdzie do całkowitego wygojenia się rany.

Zabieg przynosi nie tylko trwałe efekty estetyczne, ale też poprawę komfortu życia. Według badań plastyka warg sromowych przyczynia się do zniesienia ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu i wzrostu zadowolenia z życia seksualnego.

Więcej na temat zabiegów ginekologii estetycznej dowiesz się od ekspertów z Kliniki Miracki w Warszawie.

Dodaj komentarz