Półpasiec – nieprzyjemna i niebezpieczna choroba

Półpasiec to choroba wiążąca się z kilkoma tygodniami bólu i dyskomfortu. Na szczęście jest w pełni uleczalna, choć wymaga cierpliwości i szybkiego zdiagnozowania. Czym tak naprawdę jest ta dolegliwość?

Czym jest półpasiec, skąd się bierze i jakie są jego objawy?

Szansę na zachorowanie na półpaśca ma praktycznie każdy, kto w przeszłości chorował na ospę wietrzną. Jest to bowiem choroba wywoływana przez ten sam wirus VZV (varicela zoster viurus). Niestety, wirus ten ciągle pozostaje uśpiony w organizmie, gdzie przenosi się do zwojów nerwowych.

Niestety nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to, co wywołuje reaktywację VZV. Wymienia się natomiast kilka czynników, które zwiększają ryzyko zachorowań. Obserwowano, że półpasiec występuje w szczególności:

  • Po przyjęciu szczepień,
  • Podczas poważnych chorób (np. u osób zakażonych wirusem HIV),
  • W przypadku osób chorujących na raka,
  • Podczas epizodów dużego stresu,
  • W czasie osłabienia odporności.

Objawy półpaśca są zbliżone do objawów grypy. Charakteryzuje się gorączką, bólami głowy, czy w końcu osłabieniem całego organizmu. Z czasem jednak ciało zaczyna być pokryte wykwitami, które wywołują uczucie silnego bólu. Okolicami, w których pojawiają się szczególnie często, są twarz, szyja, plecy, brzuch i klatka piersiowa. Ich gojenie trwa ok. 3 – 4 tygodni.

Co ciekawe, wysypka uwidacznia się najczęściej z jednej strony ciała, co właśnie wpłynęło na nadanie chorobie takiej a nie innej nazwy.

Czy choroba jest zaraźliwa?

Na szczęście, półpasiec nie jest zaraźliwy, niemniej i tak powinno się zasłaniać wszystkie te miejsca, w których pojawiły się wykwity. Sam wirus VZV może być przeniesiony na inną osobę i wywołać u niej ospę wietrzną. Wirus ten jest też szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, szkodzi bowiem płodom. Konieczne jest więc ograniczenie wszelkich, bezpośrednich kontaktów z innymi osobami przez cały okres leczenia.

Leczenie

Polega ono przede wszystkim na przyjmowaniu leków przeciwwirusowych i zażywaniu leków przeciwbólowych. Warto wspomagać się też maściami i opatrunkami, które łagodzą objawy choroby. Niestety, okres kuracji jest długi i może trwać nawet ok. 4 tygodni. Jednak nawet mimo ustąpienia objawów, efekty choroby mogą być odczuwalne jeszcze na kilka miesięcy po jej przebyciu. Wiele osób dotyka tzw. neuralgia, polegająca na odczuwaniu bólu w miejscach, w których wcześniej występowały wykwity. Przypadłość ta najczęściej występuje u osób w podeszłym wieku.

Należy pamiętać, że półpasiec – choć w pełni uleczalny – jest chorobą niebezpieczną. Wysypka pojawiająca się w okolicach oczu i uszu może prowadzić do uszkodzenia wzroku i słuchu. W przypadku jakichkolwiek objawów wystąpienia niniejszej choroby, bezwzględnie należy udać się do lekarza i rozpocząć terapię.

Czytaj także: Półpasiec – przyczyny, objawy, leczenie

Dodaj komentarz