Siemię lniane – właściwości

Siemię lniane jest rośliną, która charakteryzuje się licznymi właściwościami zdrowotnymi. Wspaniale reguluje ono przewód pokarmowy, przeciwdziała zaparciom oraz skutecznie radzi sobie z biegunkami. Siemię lniane cechuje się także pozytywnym, osłaniającym działaniem na żołądek oraz jelita. Dodatkowo, roślina ta działa wspaniale na włosy, skórę oraz paznokcie. Siemię lniane reguluje także hormony i obniża poziom złego cholesterolu. Zwiększa płodność i łagodzi objawy menopauzy. Siemię lniane jest wspaniałym składnikiem zbilansowanej diety dla osób walczących z otyłością lub chcących utrzymać prawidłową masę ciała. Ten produkt jest także dobrym suplementem diety redukcyjnej. Siemię lniane jest bogatym źródłem: magnezu, żelaza i kwasu foliowego oraz witaminy B1, B6 i E. Siemię lniane występuje w formie całych ziaren, zmielonych ziarenek lub w formie oleju. Olej lniany może być stosowany w pielęgnacji skóry głowy. Wspaniale nawilża on naskórek. Dodatkowo spożywany codziennie, wspaniale działa na stany zapalne w organizmie.

Przepisy z wykorzystaniem siemienia lnianego

Warto wiedzieć, iż siemię lniane może być także wykorzystywane w różnych przepisach. Produkt ten charakteryzuje się delikatnym smakiem. Ze względów zdrowotnych warto go dodawać do różnych przepisów. Siemię lniane wspaniale prezentuje się z następującymi potrawami, takimi jak:

  • owsianka zbożowa z owocami,
  • panierka do kotletów drobiowych,
  • kisiel oraz galaretka,
  • pieczony chleb,
  • kleik z siemienia lnianego może być wykorzystywany zamiast jajka w wypiekach.

Siemię lniane – zastosowanie

Warto wiedzieć, w jaki sposób stosować siemię lniane w przypadku różnych dolegliwości. Na infekcję dróg oddechowych, należy łyżeczkę świeżo zmielonego siemienia lnianego zalać szklanką wrzątku. Następnie należy odstawić miksturę na 15 minut. Po ostudzeniu naparu, warto dodać do niego trochę miodu. Tak przygotowane siemię lniane nawilży śluzówki i wzmocni układ immunologiczny, ułatwiając szybki powrót do zdrowia. Naparem z siemienia lnianego lub olejem z siemienia lnianego można też przemywać skórę w przypadku półpaśca, łuszczycy i czyraków. W celu złagodzenia podrażnienia żołądka również można przygotować napar, jednak w nieco inny sposób. Łyżkę siemienia lnianego trzeba zalać szklanką letniej wody i następnie należy to powoli gotować pod przykryciem przez czas około piętnastu minut. Ostudzony napar można pić, jednak wcześniej należy go odcedzić z ziarenek. Skoncentrowana maź charakteryzuje się jednolitą konsystencją, która nie zmienia się podczas jej spożycia.

Dodaj komentarz