Czy warto przejść na dietę oxy?

Od dłuższego czasu popularnością cieszą się diety białkowe. Wśród nich prym wiedzie ostatnio dieta oxy. Co warto o niej wiedzieć? Czy rzeczywiście jest to dieta godna uwagi?

Kilkuetapowa dieta oxy

Warto zauważyć, że jak na dietę białkową, dieta oxy jest bardzo rozbudowana. W przeciwieństwie do starszych diet opartych na białku, w odpowiednim momencie odchudzania dopuszcza, a wręcz nakazuje nawet dostarczanie do organizmów tłuszczów oraz węglowodanów, a nie tylko białek.

Główne etapy diety

Generalnie, dieta oxy przeprowadzana jest w 3 fazach. Tylko pierwsza z faz jest taka, jak w przypadku tradycyjnych diet białkowych i to też nie do końca. Etapy o których mowa to:

  1. Etap spalania tłuszczu
  2. Etap kontynuacji
  3. Etap stabilizacji

Etap spalania tłuszczu

Pierwsza faza, jak już zresztą wspomniano, jest najbardziej zbliżona do tradycyjnych diet białkowych. W tej fazie osoba na diecie spożywa bowiem tylko i wyłącznie białko zwierzęce. Ma to na celu pozbycie się jak największej ilości tłuszczu z organizmu.

Etap kontynuacji

Kiedy zakończy się już faza spalania tłuszczu czas na drugi etap. W tej fazie również należy spożywać jedynie białko, jednak do zwierzęcego należy dołączyćtakże roślinne.

Etap stabilizacji

Jest to bardzo ważna faza, której nie można pomijać. To właśnie ten etap wyróżnia dietę oxy spośród innych diet białkowych. W tej fazie bowiem nie spożywa się więcej białka, niż wymaga do sprawnego funkcjonowania ludzki organizm. Co więcej, do diety dołączają również tłuszcze oraz węglowodany w ilościach zalecanych przez lekarzy.

Czy dieta oxy działa?

Podstawowym pytaniem jakie trzeba sobie zadać przed przejściem na jakąkolwiek dietę jest pytanie o jej skuteczność. Dieta oxy przez jednych uznawana jest za cudowną i niezwykle skuteczną. Inni natomiast powątpiewają w jej działanie. Jaka jest prawda?

Niewątpliwie, przydaje się odrobina sceptycyzmu w ocenie diety oxy. Wydaje się, że relacje dotyczące zrzucenia nawet 15 kilogramów w ciągu zaledwie 2 tygodni wydają się być mocno przesadzone. Poza tym, część zrzuconej nadwagi z całą pewnością prędzej czy później wróci. Zrzucanie nadwagi podczas diety oxy odbywa się głównie na pierwszym etapem. Jednakże nie jest wcale tak, że spala się wtedy tylko tłuszcz, w dużej części jest to również glikogen, który po zakończeniu diety z pewnością zostanie odtworzony w dość krótkim czasie.

Z drugiej strony, białka zwierzęce faktycznie prowadzą do spalania tłuszczu, a dieta oxy jest bardzo intensywna. Nie ma więc wątpliwości, że jest to dieta skuteczna, prawdopodobnie jednak nieco mniej, niż się niektórym wydaje.

Bibliografia: Dieta OXY- nowa, skuteczna dieta białkowa

Dodaj komentarz