Zaburzenia erekcji to nie koniec świata

Polsce ponad 40% mężczyzn może cierpieć na zaburzenia erekcji, czyli całkiem spora grupa. Mimo tego jest to temat wstydliwy, z którym trudno zmierzyć się i dotkniętym problemem mężczyznom i ich partnerkom (i partnerom) a nawet lekarzom. Badania pokazują, że aż 73% pacjentów nigdy nie zostało zapytanych o zdrowie seksualne przez lekarza. A przecież WHO zapewnia, że każdy ma prawo do zdrowia seksualnego. Szkoda, że temat jest wciąż owiany tabu i niedopowiedzeniami. Wstyd to bariera, którą trudno przełamać. A jednak – warto.

Zaburzenia erekcji/impotencja jako przejaw innych chorób

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zaburzenia erekcji mogą być pierwszym objawem innych chorób, związanych z układem krążenia. W końcu żeby powstała erekcja potrzebny jest sprawny układ krwionośny. Nawet kilka lat przed pojawieniem się objawów nadciśnienia czy miażdżycy (a także cukrzycy) mogą pojawiać się epizody impotencji. I to u bardzo młodych mężczyzn. Już samo to wystarcza, żeby uważniej przyjrzeć się problemowi. Warto uświadomić sobie, że chwilowa niemoc nie świadczy o męskości, ale jest zwykłym problemem zdrowotnym, z którym można sobie łatwo poradzić. Leczenie zaburzeń erekcji warto zacząć jak najwcześniej, żeby nie przerodziły się w traumę i nie stały się paraliżującym problemem.

Leczenie impotencji

Leczenie zależy oczywiście od przyczyny a te mogą być bardzo różne. Wizyta u lekarza seksuologa pozwala ocenić, czy problem leży w psychice czy w fizjologi. W pierwszym przypadku pomoże psychoterapia (i wbrew obawom wielu mężczyzn nie musi to być długi proces) a w drugim pomocne mogą okazać się odpowiednie leki na zaburzenia erekcji. Tabletki na erekcję działają na mechanikę erekcji. Uwaga – leki, a nie suplementy czy podejrzane preparaty niewiadoTAmego pochodzenia; te mogą zadziałać jak placebo, ale nie wyleczą problemu (a mogą nawet zaszkodzić).

Tabletki na potencję pomogą, ale nie zadziałają, jeśli nie pojawi się impuls w postaci podniecenia. Czyli samo wzięcie tabletki nie wywoła erekcji, konieczne jest coś jeszcze – widok partnerki, erotyczna fantazja czy zdjęcie.

Najpopularniejsze leki zawierają np. sidenafil czy tadanafil. Ten pierwsze dostępne są bez recepty, także w postaci wygodnych w zastosowaniu tabletek do rozgryzania i żucia. Mogą zacząć działać już w kwadrans od zażycia, ale najczęściej potrzeba trochę więcej czasu. Są łatwo dostępne – ich zakup nie wymaga konsultacji z lekarzem, ale ta zawsze warta jest rozważenia. Gdy na szali jest wstyd i zdrowie nie warto ryzykować.

Dodaj komentarz